PL EN UA
Strona Główna » Student » Klub Enigma » Aktualności

Aktualności

Od PWSW dla Przemyśla Autor: Ewelina Kasperska  |  Data publikacji: 07.02.2014, 15:21  |  Aktualizacja: 08.02.2014, 20:42

Ale co? - chciałby wiedzieć uważny czytelnik. Na początek skromnie realizowany pomysł zorganizowania pleneru rzeźbiarskiego na terenie Parku Lubomirskich, a w przyszłości być może większa impreza artystyczna o międzynarodowym zasięgu. Przemyśl na to zasługuje.

 

  Mamy wrzesień. Puste sale przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej powoli wypełniają się studentami poprawiającymi swoje czerwcowe wyniki. Po parkowych alejkach przechadzają się radosne grupy przedszkolne, rozlega się dźwięk... pilarki motorowej. To jedno z narzędzi pracy rzeźbiarzy zaproszonych na plener rzeźbiarski, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Tomasz Bielański, rzeźbiarz, pracownik PWSW. Czerpiąc inspiracje z licznych imprez rzeźbiarskich organizowanych w kraju i na całym świecie (niedawno wrócił z Chin), Tomasz postanowił zainicjować cykliczną imprezę, która obecnie ma dość kameralny charakter - udział w niej bierze 5 rzeźbiarzy (4 z Przemyśla i 1 z Ustrzyk Dolnych), ważne, że ów plener odbywa się już po raz drugi.

 

  Andrzej Demkowicz, Zbigniew Gaweł, Leszek Matysiak, Karol Drewniak oraz Tomasz Bielański pracują w drewnie. Tematyka prac jest dowolna, chociaż artyści biorą pod uwagę miejsca, w których pozostaną ich rzeźby, a będzie to teren PWSW. Z ubiegłorocznych zmagań z materiałem pozostała m.in. sowa, w tym roku dołączy do niej niedźwiedź... „Wspólna praca bardzo rozwija, to jest lepsze niż uczęszczanie na kursy" - zapewnia organizator, uzasadniając potrzebę wspólnej pracy rzeźbiarzy, nie tylko obserwowania własnych zmagań i postępów, lecz również wzajemnej pomocy podczas obróbki trudnego materiału (konieczności jego odwrócenia itd.).

 

  Rzeźbiarze biorący udział w II Otwartym Plenerze Rzeźby są przeważnie miejscowymi amatorami, którzy pracują dla Sztuki. Nie ma bowiem konkursu, atrakcyjnych nagród, które przyciągnęłyby artystów z kraju i zagranicy, a są to niezbędne warunki, bez spełnienia których impreza nie osiągnie prestiżu, na który zasługuje. Jak wyjaśnia Tomasz Bielański: „to jest moja propozycja dla Przemyśla, jeśli nie tutaj..." - to wcale niezawoalowany apel do władz miasta o wsparcie, choćby finansowe, imprezy, która mogłaby stać się wizytówką Przemyśla.

  Efekty prac uczestników II Otwartego Pleneru Rzeźby można zobaczyć na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu (Bakończyce).

 

fot. Tomasz Bielański

PWSW Przemyśl na YouTube
Zapraszamy na nasz NK profil!