PL EN UA
Strona Główna » Socjologia » Informacje o socjologii i kierunku studiów dla kandydatów » Kim możesz zostać i w jakich zawodach pracować po socjologii?

Kim możesz zostać i w jakich zawodach pracować po socjologii?

  • Socjolog -zawód z przyszłością

    Badania jasno pokazują jak trudno będzie przewidzieć zawody które będą dominowały na rynku pracy w przyszłości. Jednakże wiedza ta płynie właśnie z analiz wykonanych przez socjologów. To oni odpowiedzialni są za wyznaczanie, obserwowanie i analizowanie trendów społecznych. Socjologia zatem jest i pozostanie podstawą dla całej grupy zawodów związanych z analizowaniem oraz przetwarzaniem danych. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać że tak właśnie będzie wyglądała przyszłość: wielkie ilości informacji w których człowiek będzie musiał się szybko odnaleźć. Socjolog dysponujący odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, dysponujący odpowiednią techniką wspartą praktyką zdobytą na studiach oraz posiadający szeroką wiedzę teoretyczną doskonale wpisuje się w nowy obraz rynku pracy. Jego gruntowne przygotowanie w rozumieniu procesów społecznych, wymagań i oczekiwań społeczeństw oraz jednostek, daje mu podstawy nie tylko do podjęcia pracy na już istniejącym rynku pracy i w obecnych zawodach ale także umożliwia szybkie adaptowanie się do nowych oczekiwań. Jednym z nich jest wzrost aktywności lokalnych społeczności który będzie prawdopodobnie w przyszłości jednym z największych sektorów zatrudnienia dla absolwentów socjologii. Jest to zawód, który nigdy nie zniknie i nie stanie się niepotrzebny, ponieważ zawsze będzie istniało społeczeństwo potrzebujące ekspertów zdolnych przewidywać, diagnozować i rozwiązywać jego problemy. Takim ekspertem przyszłości niewątpliwie jest już dzisiaj socjolog.

 

  • Gdzie i w jakich zawodach możesz pracować po socjologii?

    Ze względu na swoje wielowymiarowe wykształcenie absolwenci socjologii znajdą zatrudnienie wszędzie tam gdzie niezbędne są kreatywne, aktywne, świadome i szybkie działania. Sektory i zawody takie jak marketing, reklama, agencje public relations, coaching oraz coaching interkulturowy, doradztwo wizerunkowe, agencja kreatywna czy eventowa, organizacje kultury to tylko niektóre z możliwości zatrudnienia socjologa. Także rynek mediów konwencjonalnych oraz nowych technologii, zwłaszcza serwisy społecznościowe, analiza trendów w Internecie lub na serwisach i stronach internetowych, projektowanie kampanii reklamowych, zarządzanie platformami społecznościowymi, researching, profilowanie i kształtowanie treści medialnych oraz internetowych są miejscem zatrudnienia socjologa. Niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem pracy dla absolwentów socjologii jest także sektor instytucji pozarządowych, organizacji społecznych oraz różnorodnych fundacji i stowarzyszeń. Wszystkie one poszukują aktywnych, dynamicznych i kreatywnych osób z dużą wiedzą i kompetencjami w kwestiach społecznych. Praca w organizacjach typu non-governmental organization to nie tylko możliwość prowadzenie ciekawego i aktywnego życia ale także realny wpływ na kształtowanie lokalnego i globalnego otoczenia. Oczywiście wybierając określone specjalizacje, poparte praktykami na których zdobywa się konkretne umiejętności pozwalają socjologowi podjąć pracę w sektorze administracji publicznej i opieki społecznej jak doradca zawodowy, opiekun społeczny, opiekun osób starszych lub dzieci i młodzieży, profilaktyk społeczny, ekspert i konsultant w kwestii resocjalizacji. Dla osób zainteresowanych nieco inną formą działalności zawód socjologa umożliwia działanie w innych sektorach rynku pracy jak zarządzenie, administracja gdzie może znaleźć zatrudnienie jako analityk statystyczny, analityk trendów, ekspert od data mining i pozyskiwania danych, operator programów statysyczno-administracyjnych, pracownik działu human resources. Przygotowanie socjologiczne daje niezwykle duże i różnorodne możliwości funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy, zarówno teraźniejszym jak i tym w przyszłości.

PWSW Przemyśl na YouTube
Zapraszamy na nasz NK profil!